Transport intermodalny

Transport intermodalny to bardzo korzystne, ale i ekologiczne rozwiązanie dla firm i osób prywatnych. Jako firma spedycyjna wdrażamy systemy najlepsze dla naszych Klientów i dla natury. W iCaro Logistics oferujemy intermodalny transport w atrakcyjnych cenach. Zdecydowanie wzbudza to entuzjazm zleceniodawców, dla których ważny jest efektywny przewóz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Sprawnie i terminowo dostarczymy towary tam, gdzie zechcesz!

Transport niedostępny

Transport intermodalny – dlaczego jest ważny?

transport-intermodalny

Transport jest branżą niezwykle ważną dla rozwoju całej gospodarki krajowej. To dziedzina, która stale się rozwija i pozwala na wprowadzanie zmian na lepsze. Szczególnie istotne są tu nowe technologie, innowacyjne systemy i wszystko, co pozwala ładunkom pokonywać trasy szybciej i łatwiej. Ważna jest także minimalizacja szkód dla środowiska. W tej roli bardzo dobrze sprawdza się właśnie intermodal. Coraz więcej firm zgłasza też zapotrzebowanie na usługi przewozów kombinowanych. Ma to z pewnością związek z modernizacją i rozbudową sieci infrastruktury drogowej i kolejowej. Nowoczesne metody zwiększają też bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Nasi Klienci z Polski i zza granicy niezwykle doceniają możliwość korzystania z intermodalu. Ten rodzaj przewozów znacznie zyskał ostatnio na popularności. Z pewnością ma on wiele zalet. Opisujemy je pokrótce poniżej.

Transport intermodalny — co to jest?

Jest to bardzo efektywna metoda przewozu towarów i materiałów. Łączy ona w sobie więcej niż jeden sposób transportowania. Wyznacznikiem jest tu tylko jeden wykonawca, odpowiedzialny za organizację procesu, a także sporządzenie jednej umowy, obejmującej całość. W tej sytuacji, jeden załadunek podczas tej samej trasy dostarczany jest np. za pomocą zarówno ciężarówki, pociągu, jak i statku.

Należy podkreślić różnicę pomiędzy transportem intermodalnym, a multimodalnym. Często pojęcia te używane są wymiennie, a jest to błędem. Podczas pierwszego z nich, dostarczamy ładunek o określonych parametrach (waga, wymiary), które są niezmienne od punktu załadunkowego do końcowego – rozładunkowego. W przypadku multimodalu możliwe są przeładunki i doładunki po drodze.

Intermodalny transport odbywa się najczęściej z wykorzystaniem kontenerów, ale i chociażby naczep intermodalnych. Te ostatnie posiadają specjalne uchwyty, dzięki którym łatwo mogą zostać przełożone z ciężarówki na wagon pociągu towarowego.

Kontenery natomiast wykonane są ze stali i dzielą się na kilka rodzajów. Jeden z nich jest wykorzystywany najczęściej. Ma on ustandaryzowane wymiary (20 stóp). To sprawia, że w łatwy sposób można dostarczać z jego pomocą przesyłki w Polsce i na całym świecie, zarówno ciężarówkami, pociągami, jak i statkami.

Najczęstsze rodzaje  intermodalnych dostaw to:

szynowo – drogowe,
lądowo – morskie,
lądowo – promowe.

Transport intermodalny firmy — zalety

Plusów tego sposobu transportowania jest wiele. Wymienić należy zatem co najmniej kilka najważniejszych:

1. W tym przypadku przepisy pozwalają na przekroczenie DMC pojazdów ciężarowych. Jest tak w kilku konkretnych sytuacjach. Na przykład wówczas, gdy odległość w linii prostej do najbliższego terminala jest nie większa niż 150 km.
Firma spedycyjna otrzymuje zatem lepszą sposobność optymalizacji i planowania dostaw. Możliwość zwiększenia wagi nawet do 44 t ułatwia cały proces.

2. Rosnąca popularność przyczynia się do budowy nowych terminali przeładunkowych. Powstają wciąż kolejne punkty, zarówno dla lądowych, jak i morskich przeładunków — wzrasta wówczas ekonomiczność dostaw.

3. Dzięki połączeniu różnych sposobów dostawczych, pojawiła się szansa na pokonywanie przez towary nawet bardzo długich tras europejskich i światowych.

4. Ujednolicone wymiary kontenerów sprawiają, że nie trzeba martwić się przeładunkami i zmianą formy załadunku w trakcie trasy. To poprawia terminowość.

5. Tym, co najbardziej wyróżnia tę metodę, jest dbałość o naturę. Organizacja transportu intermodalnego pozwala tak zaplanować trasę, by emisja CO2  do atmosfery była minimalna. Badania pokazują, że przy odpowiedniej optymalizacji, zużycie energii może być nawet o 70% niższe, w porównaniu do przewozów ciężarowych. Zatem — warto!

Transport intermodalny na świecie

transport-intermodalnyWarto wspomnieć w tym kontekście o bezpieczeństwie przesyłek w drodze. Pokonywane, międzynarodowe trasy są niekiedy bardzo długie, również kiedy wyborem jest transport intermodalny. Firmy spedycyjne oferują różne warianty ubezpieczeń. Jednakże nasza firma spedycyjna posiada polisę ubezpieczeniową OCS na kwotę do 300 000 euro. Przesądza to o naszej wiarygodności, ale również odpowiedzialności.

ICaro Logistics jest stałym partnerem do spraw przewozu dla wielu firm w Polsce i za granicą. Zaufali nam Klienci, którzy ocenili nasze usługi na poziomie 5/5. Doświadczenie w różnych metodach i gałęziach transportu jest naszą przewagą.

Potrzebujesz pomocy profesjonalnego spedytora? Zadzwoń już teraz lub wypełnij formularz i uzyskaj szybkie wsparcie ekspertów!

Bezpłatnie otrzymasz wycenę Twojego przewozu.

transport-wyslij-formularztransport-zlec-darmowa-wycene

Potrzebujesz transportu?

Wypełnij formularz wyceny transportu lub zadzwoń pod nr:

720 820 222