Transport intermodalny

Transport intermodalny to bardzo korzystne, ale i ekologiczne rozwiązanie dla firm i osób prywatnych. Jako firma spedycyjna wdrażamy systemy najlepsze dla naszych Klientów i dla natury. W iCaro Logistics oferujemy intermodalny transport w atrakcyjnych cenach. Zdecydowanie wzbudza to entuzjazm zleceniodawców, dla których ważny jest efektywny przewóz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Sprawnie i terminowo dostarczymy towary tam, gdzie zechcesz!

Dlaczego jest ważny?

transport-intermodalny

Transport jest branżą niezwykle ważną dla rozwoju całej gospodarki krajowej. To dziedzina, która stale się rozwija i pozwala na wprowadzanie zmian na lepsze. Szczególnie istotne są tu nowe technologie, innowacyjne systemy i wszystko, co pozwala ładunkom pokonywać trasy szybciej i łatwiej. Ważna jest także minimalizacja szkód dla środowiska. W tej roli bardzo dobrze sprawdza się właśnie intermodal. Coraz więcej firm zgłasza też zapotrzebowanie na usługi przewozów kombinowanych. Ma to z pewnością związek z modernizacją i rozbudową sieci infrastruktury drogowej i kolejowej. Nowoczesne metody zwiększają też bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Nasi Klienci z Polski i zza granicy niezwykle doceniają możliwość korzystania z intermodalu. Ten rodzaj przewozów znacznie zyskał ostatnio na popularności. Z pewnością ma on wiele zalet. Opisujemy je pokrótce poniżej.

Transport intermodalny — co to jest?

Jest to bardzo efektywna metoda przewozu towarów i materiałów. Łączy ona w sobie więcej niż jeden sposób transportowania. Wyznacznikiem jest tu tylko jeden wykonawca, odpowiedzialny za organizację procesu, a także sporządzenie jednej umowy, obejmującej całość. W tej sytuacji, jeden załadunek podczas tej samej trasy dostarczany jest np. za pomocą zarówno ciężarówki, pociągu, jak i statku.

Należy podkreślić różnicę pomiędzy transportem intermodalnym, a multimodalnym. Często pojęcia te używane są wymiennie, a jest to błędem. Podczas pierwszego z nich, dostarczamy ładunek o określonych parametrach (waga, wymiary), które są niezmienne od punktu załadunkowego do końcowego – rozładunkowego. W przypadku multimodalu możliwe są przeładunki i doładunki po drodze.

Intermodalny transport odbywa się najczęściej z wykorzystaniem kontenerów, ale i chociażby naczep intermodalnych. Te ostatnie posiadają specjalne uchwyty, dzięki którym łatwo mogą zostać przełożone z ciężarówki na wagon pociągu towarowego.

Kontenery natomiast wykonane są ze stali i dzielą się na kilka rodzajów. Jeden z nich jest wykorzystywany najczęściej. Ma on ustandaryzowane wymiary (20 stóp). To sprawia, że w łatwy sposób można dostarczać z jego pomocą przesyłki w Polsce i na całym świecie, zarówno ciężarówkami, pociągami, jak i statkami.

Najczęstsze rodzaje  intermodalnych dostaw to:

szynowo – drogowe,
lądowo – morskie,
lądowo – promowe.

Transport intermodalny firmy — zalety

Plusów tego sposobu transportowania jest wiele. Wymienić należy zatem co najmniej kilka najważniejszych:

1. W tym przypadku przepisy pozwalają na przekroczenie DMC pojazdów ciężarowych. Jest tak w kilku konkretnych sytuacjach. Na przykład wówczas, gdy odległość w linii prostej do najbliższego terminala jest nie większa niż 150 km.
Firma spedycyjna otrzymuje zatem lepszą sposobność optymalizacji i planowania dostaw. Możliwość zwiększenia wagi nawet do 44 t ułatwia cały proces.

2. Rosnąca popularność przyczynia się do budowy nowych terminali przeładunkowych. Powstają wciąż kolejne punkty, zarówno dla lądowych, jak i morskich przeładunków — wzrasta wówczas ekonomiczność dostaw.

3. Dzięki połączeniu różnych sposobów dostawczych, pojawiła się szansa na pokonywanie przez towary nawet bardzo długich tras europejskich i światowych.

4. Ujednolicone wymiary kontenerów sprawiają, że nie trzeba martwić się przeładunkami i zmianą formy załadunku w trakcie trasy. To poprawia terminowość.

5. Tym, co najbardziej wyróżnia tę metodę, jest dbałość o naturę. Organizacja transportu intermodalnego pozwala tak zaplanować trasę, by emisja CO2  do atmosfery była minimalna. Badania pokazują, że przy odpowiedniej optymalizacji, zużycie energii może być nawet o 70% niższe, w porównaniu do przewozów ciężarowych. Zatem — warto!

Transport intermodalny na świecie

transport-intermodalnyWarto wspomnieć w tym kontekście o bezpieczeństwie przesyłek w drodze. Pokonywane, międzynarodowe trasy są niekiedy bardzo długie. Stąd odpowiednie ubezpieczenie towaru jest tym bardziej istotne. Nasza firma spedycyjna posiada polisę ubezpieczeniową OCS na kwotę do 300 000 euro. Przesądza to o naszej wiarygodności, ale również odpowiedzialności.

ICaro Logistics jest stałym partnerem do spraw przewozu dla wielu firm w Polsce i za granicą. Zaufali nam Klienci, którzy ocenili nasze usługi na poziomie 5/5. Doświadczenie w różnych metodach i gałęziach transportu jest naszą przewagą.

Potrzebujesz pomocy profesjonalnego spedytora? Zadzwoń już teraz lub wypełnij formularz i uzyskaj szybkie wsparcie ekspertów!

Bezpłatnie otrzymasz wycenę Twojego przewozu.

formularz-wyceny

Potrzebujesz transportu?

Wypełnij formularz wyceny transportu lub zadzwoń pod nr: 720 820 222

Na jakich rynkach jesteśmy?